BWP Rosia Montana 2009 III.
Abstrakt
Den 5. Pondělí
Den začínáme vyspáním do růžova, opakujeme rytmus předchozích dnů a hned po probuzení zapínáme nesmrtelnost. V plánu máme dobývky na Carnicu a štolu nad důlním areálem. Strojíme se vcelku nenápadně, leč speláky nezapřeme a musíme projít závodem plným prapodivných hlídačů a nákladních vozů RoMan, ještě naložených rudou (bez kol - jak se to komu podařilo je záhadou, stejně tak záhadná zůstává netečnost hlídačů). Možná je to tím, že na ně zuřivě máváme při každé příležitosti. Z cesty se začínáme drápat do vysoko položeného ústí mohutné štoly. Sedíme přímo v portálu a oddychujeme. Štola se hned za vchodem rozdvojuje, ale po několika desítkách metrů jsou mohutné závaly. Krtek zdárně zdolává starý a bahnitý komín, ale i ten je v závalu. Zklamaně odcházíme a pak nám dojde, že další štoly jsou asi 200 metrů daleko. Radostí skáčeme z haldy a v kotrmelcích dopadáme na cestu.
Den 6. Úterý
Bouřka, déšť, hromobití... Tak začíná úterní ráno a na můj dotaz co budeme dělat se Krtek mumlavě vyjadřuje o tom, že mám táhnout zpátky do postele. Poslouchám a díky tomu vstáváme až odpoledne. V plánu je ledová štola - štola, která popírá veškeré teorie o důlních větrech. Až mi bude zase někdo tvrdit, že: "Tohle fouká protože, ...", nebo: "Duje studeně/teple, protože ..." tak ho rovnou nakopnu. Ve štole se totiž střídá zcela teplý vzduch s naprosto ledovým a to místy jen po několika desítkách metrů a směr důlních větrů je kapitola sama pro sebe.
Štolu jsem načal geniálním zážitkem. Proniknu do štoly a radostně křičím na Krtka, že ve štole je narozdíl od minulého roku sucho a vesele rázuji směrem do hory. Po dvaceti metrech se pode mnou proboří počva a já se s křikem (ano, vykřikl jsem v pěkném vysokém "c") bořím kamsi do limonitových hlubin. S údivem zjišťuji, že jsem se probořil ledem do vody a Krtek vše pohotově fotí. Speciálně šutrákům z Prahy děláme fotku s "obrovským krystalem" a vodou se brodíme do hory. Uvnitř nás čeká překvapení. Náhodou jsme narazili na dopravní patro, do kterého ústí obrovské sypáky a které je vybaveno pásovými dopravníky na překop Orlea. Samotný pohled do sypáků je luxusní záležitost. Fotíme rozpadlé stroje a chaoticky pobíháme po spletitém patru. Po půl hodině se nalézáme a pochodujeme dále překopem pod Carnic. Fotíme co se jen dá a hlavně jak dovolí rosící se objektivy. Fototechnika dostává zabrat a týden starý objektiv při použití zoomu chroupe kamení. Pod šachtou Carnic už toho máme dost, otáčíme a pohráváme si s představou slanění jednoho sypáku, zatímco odpočíváme "kdesi". Vycházíme už za svitu měsíce a rázujeme do obchůdku, kde na nás čeká zasloužené pivo u starostlivé obsluhy.